Poslední zimy nejsou příliš bohaté na sněhové srážky, oproti dobám před 10 lety, kdy se propadlo několik střech a prodej okapů nebývale vzrostl, díky masám sněhu valícím se ze střech a beroucími s sebou vše, co jim stojí v cestě. Ruku v ruce s problémy se sněhem sjíždějícím ze střechy byly problémy u střech, které sníh díky protisněhovým opatřením nenechaly spadnout na zem, ale odtávající sníh plnil okapy. Takový okap plný ledu neodvádí tající vodu z výše položených partií střechy a ty poté přetékají. Visící rampouchy dosahují občas úctyhodné délky lahodící oku, ale jen do doby, než si majitel domu uvědomí, že okap je na metru zatížen klidně 50, 70 i 100 kg ledu visícího nad chodníkem nebo automobilem. Kromě toho se také ne zrovna zřídka stává, že sníh začne namrzat až ve svodech, kde se v určité části svodu vytvoří zátka a voda se nad ní kumuluje a mrzne. Potom roztahující se voda svod roztrhne, nebo rozvolní spoj (záleží na konstrukci samotného svodového potrubí, je-li svařené nebo falcované).
Pořád Vám možná vrtá hlavou, jak může sníh někde na střeše stát a v jiné části svodu mrznout?
Může a velice dobře. Například u plochých střech, je střecha shora osvícena sluncem a voda je vedena do svodů umístěných na zastíněné straně stavby. Teplota střechy je díky osvitu nad nulou, ale na stinné straně se může teplota pohybovat klidně okolo -5°C. Voda pak ve svodech „krásně“ mrzne. Další varianta je, že na střechu svítí sluníčko, ale fasáda je ve stínu vyšší budovy. Nastává ten samý problém.
Co tedy s tím?
Řešení existuje. Poměrně elegantní, ale je zde potřeba investice do pořízení a také provozu. Ale pokud je systém dobře navržen, funguje. A to je to cenné, zejména při představě, co může nastat při pádu rampouchů nebo poničení okapového systému.
Jak to funguje? Jak se to spouští? Můžu si to namontovat sám? Kam se to zapojuje do sítě?
Takže. Systém si zvládne osadit zručný člověk sám, pakliže se nebojíte výšek a dodržíte zásady bezpečnosti práce tak, abyste ji ve zdraví přežili. Pokud byste ale chtěli k okapovému systému vyhřívat ještě úžlabí, na to už byste měli pozvat pokrývače, protože i pokud nespadnete, naděláte možná více škody, než užitku. Tedy ideálně zde nechte instalaci na odbornících.
Systém je ideální osadit plně automatizovaný. Tedy žádné strkání do zástrčky v momentě, kdy si myslíte (nebo víte), že máte v okapech nebo svodech led. Systém by měl pracovat v režimu, kdy se spustí sám za definovaných podmínek. Jen tak je možné zabezpečit jeho funkčnost. Pokud totiž spustíte vyhřívání v momentě, kdy je už okap po okraj plný ledu, vyhřeje se kolem kabeláže tunel a další teplo pohltí zcela bezpečně okolní masa ledu.
Jinak řečeno, nebude správně fungovat. Systém tedy MUSÍ být spouštěn automaticky, má-li zamezit zneprůchodnění žlabů udržet jejich funkci. Vyhřívání okapů má dvě úrovně automatického spouštění. Buď jen teplotním čidlem, kdy se systém spustí v teplotním intervalu nastaveném na termostatu. Toto řešení je vhodné pro méně rozsáhlé aplikace, protože začíná topit vždy v daném intervalu bez ohledu na to, zda je ve vytápěné části odvodňovacího systému vlhkost. Topíte tedy i v zimě, kdy by nespadla ani vločka. Další, sofistikovanější variantou je kombinace teplotního a vlhkostního čidla. Tato varianta je vhodná pro jakékoliv rozsáhlejší aplikace. Systém totiž nezačne topit, dokud není splněna podmínka nejen teploty, ale i podmínka vlhkosti ve žlabu. Čidlo na vlhkost se umísťuje přímo do žlabu. Pokud tedy vlhkost není přítomna, čidlo netopí.
Zapojení do sítě by měla provést odborná firma. Prakticky vždy je potřeba přivést z rozvaděče elektřinu studeným kabelem do přípojného místa. To byste sami zkoušet určitě neměli.
Pro ty nejjednodušší aplikace byly vyvinuty i sady pro zapojení do zástrčky. Zde ale je potřeba odkázat na výše zmíněný problém – pokud budete zapínat systém sami, je velmi reálné, že neodhadnete množství ledu ve žlabu a zapnete kabel pozdě. Naše doporučení tedy zní automatické spínání systému.
Potřebujete návrh vyhřívání okapů? Neváhejte nás kontaktovat, my Vám navrhneme komplexní řešení vyhřívání okapového sytému.